Rok akademicki 2019/20 uważa się za otwarty!

Te słowa, wypowiedziane przez Rektora – dra hab. Donata Mierzejewskiego, prof. PUSS, dają znać, że studenci I roku, dołączyli do grona braci akademickiej Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile.
Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020, to czas podsumowań minionego roku, ale również okazja do określenia planów na przyszłość. Rektor mówił więc o: nowościach w ofercie dydaktycznej; o realizowanych projektach wspierających studentów, wykładowców, ale także społeczność lokalną; o projektach naukowych; o rozwijającej się współpracy międzynarodowej – nie tylko z państwami europejskim; o rozwoju infrastruktury Uczelni i współpracy z biznesem, ale także o wielkiej kreatywności naszych studentów. Rektor podkreślił również, jak ważne w rozwoju Uczelni, jest wsparcie – zarówno Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Powiatu Pilskiego oraz Miasta Piły.

Najważniejsza uroczystość uczelniana, podczas której immatrykulowano nowych studentów, odbyła się także w obecności Jarosława Gowina – Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który podziękował Rektorowi m.in. za 4 lata współpracy oraz pomoc w tworzeniu „Konstytucji dla nauki”. – Nowa nazwa Uczelni, to także nowe zdefiniowanie misji PUSS w Pile. Życzę Uczelni tego, by tą nową misję realizowała tak wspaniale, jak przez dotychczasowe 20. lat istnienia – podkreślił Minister.
Inauguracje świętowali z Uczelnią także: Rektorzy Wielkopolskich PWSZ, m.in. prof. dr hab. Mirosław Pawlak – Przewodniczący Związku Wielkopolskich Uczelni zawodowych, Prorektorzy zaprzyjaźnionych uczelni; parlamentarzyści m.in. Mieczysław Augustyn – któremu Rektor podziękował za wieloletnią współpracę, Grzegorz Piechowiak, Błażej Parda; samorządowcy, przedstawiciele instytucji i biznesu wspierający PUSS w Pile.

Inauguracja, to również czas wyróżnienia najlepszych studentów. W tym roku tradycyjnie przyznano stypendia sportowe. Grażyna Sobieraj, właścicielka firmy Grapil, wręczyła stypendium Katarzynie Wiszniewskiej i Susane Lachele, natomiast mec. Krzysztof Wyrwa, po sportowym ukłonie, przekazał stypendium Tomaszowi Drzewieckiemu oraz Adamowi Stodolskiemu.
Natomiast Tadeusz Dardas – Dyrektor Zakładu Komponentów SIGNIFY, wręczył nagrody laureatom stypendium DIAMENT. W tym roku nagroda główna trafiła do Steli Zamary – studentki kierunku praca socjalna.

Każdego roku Rektor honoruje także osoby szczególnie zasłużone dla Uczelni. Tym razem Tytuł Honorowy Legatus Almae Matris, wręczony został p. Grażynie Sobieraj. Jak usłyszeć można było w laudacji – Sportowy program stypendialny oraz szereg innych form wsparcia, udzielanych przez p. Sobieraj, stanowi doskonałą motywację dla naszych sportowców do rozwijania swoich umiejętności oraz poprawiania osiągnięć – już podczas studiów. Dlatego też, niezwykle cenimy partnerstwo Pani Grażyny Sobieraj w wielu przedsięwzięciach akademickich, ukazujących znakomite efekty współpracy biznesu i szkolnictwa wyższego.
Wykład inauguracyjny dot. jakości środowiska i finansowania dóbr publicznych, na przykładzie powiatu pilskiego i kraju, zaprezentował – prof. dr hab. Bazyli Czyżewski.
Tradycyjnie, uroczystość uświetnił Chór Akademicki PUSS w Pile, który wykonując Gaudeamus Igitur, dał sygnał, że nowy etap w życiu studentów właśnie się rozpoczął.

GALERIA FOTO - ROBERT JUDYCKI