Katalog ECTS

1. INFORMACJE OGÓLNE

KOSZTY UTRZYMANIA

Przy planowaniu budżetu miesięcznego warto sporządzić kartę budżetowania. Pozwoli to nam na uniknięcie nagłego braku pieniędzy. Koszty możemy podzielić na podstawowe, czyli te niezbędne do codziennego funkcjonowania oraz dodatkowe, ponoszone nieregularnie. Poniżej znajdują się przykładowe ceny produktów podstawowych oraz dodatkowych.

Typ produktu Cena w PLN Cena w Euro
Chleb 1,60-2.00 0,44-0,56
Masło 3,00-5,00 0,68-1,13
Mleko 2,00-3,50 0,45-0,79
Woda mineralna 0,80-2,80 0,18-0,63
Ser żółty 13,00-25,00 2,95-5,68
Płatki śniadaniowe 1,50-4,00 0,34-0,90
Pasta do zębów 2,00-8,00 0,45-1,81
Mydło 1,50-4,00 0,34-0,90

Ceny podane przy kursie Euro = 4,40 zł

KOSZTY DODATKOWE

Na koszty dodatkowe składają się Twoje osobiste wydatki na pomoce naukowe, bilety do kina, odzież i inne. Przykładowe ceny i produkty znajdują się w tabeli poniżej:

Typ produktu Cena w PLN Cena w Euro
Bilet do kina 12,00-15,00 3,00-3,40
Piwo w pubie 3,50-6,00 0,79-1,36
Jeansy 70,00-150,00 15,9-34,00
iPod Nano 8 GB 549,00 124,77

Ceny podane przy kursie Euro = 4,40 zł

ZAKWATEROWANIE

DOM STUDENCKI

Dom studencki PUSS w Pile przy ulicy Żeromskiego 14, dysponuje 198 miejscami, dostępnymi również w czasie wakacji. Dodatkowo na parterze przygotowanych jest 40 miejsc hotelowych w pokojach 2-3-4-osobowych o znacznie wyższym standardzie, które dostępne są także w czasie roku akademickiego. W akademiku znajdują się specjalne pokoje przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Na każdej kondygnacji mieszkańcy mają do dyspozycji nowoczesną kuchnię z lodówką i pralką automatyczną.

Ceny wahają się od 40 do 60 zł za dobę, w zależności od tego, jaki pokój wybierzemy. Studenci z całej Unii Europejskiej z ważną legitymacją, za jeden nocleg zapłacą jeszcze mniej, bo tylko 30 zł. W przypadku większych grup istnieje możliwość negocjacji cen.

Studenci studiów niestacjonarnych - 30 zł za dobę, a wykładowcy - 30 zł za dobę (od poniedziałku do piątku). Wykładowcy przyjeżdżający na zajęcia ze studentami niestacjonarnymi, od piątku do poniedziałku, mają zagwarantowane zakwaterowanie w budynku Uczelni przy ulicy Podchorążych 10. W każdym pokoju studenckim i hotelowym jest nieodpłatny dostęp do telewizji kablowej i Internetu (zgodnie z regulaminem użytkowania Sieci Komputerowej w Domu Studenta). Przez cały rok w akademiku działa stołówka, w której można zjeść tani posiłek. W abonamencie dzienne wyżywienie kosztuje 8,50 zł za jeden obiad i po 6 zł za śniadanie i kolację.

W Domu Studenta do dyspozycji jest także siłownia i stół do tenisa stołowego (studenci mieszkający w akademiku oraz pracownicy PWSZ mogą korzystać z nich nieodpłatnie).

HOTELE I MOTELE

Istnieje również możliwość zakwaterowania studenta w jednym z wielu istniejących w mieście hoteli oraz moteli. Informacje o cenach i miejscach noclegowych znaleźć można na stronie internetowej www.hotel.pl

PRYWATNE MIESZKANIA

W mieście istnieje również możliwość wynajęcia pokoju w agencjach nieruchomości, jak i od osób prywatnych. Ceny wahają się od 400 zł (90 euro) do 1000 zł (227 euro) - w zależności od standardu i wielkości mieszkania. Ogłoszenia o wynajęciu pokoi/mieszkań bardzo często można spotkać na tablicach informacyjnych na terenie Uczelni.

POSIŁKI

Koszty wyżywienia ponosi student osobiście. Na terenie Domu Studenta znajduje się stołówka, w której istnieje możliwość wykupienia abonamentu miesięcznego. Obiad
w abonamencie to koszt 8,50 zł.

Na terenie Uczelni znajduje się również kilka barów, w których możemy spożyć smaczny posiłek. Ceny za obiad kształtują się od 6 do 20 zł. W jednym z nich istnieje również możliwość wykupienia abonamentu na obiady.

Na terenie miasta znajduje się również szereg restauracji, barów oraz lokali gastronomicznych, w których można spożyć smaczny i zdrowy posiłek.

OPIEKA ZDROWOTNA

W przypadku pobytu czasowego na terytorium Polski, student może korzystać ze świadczeń zdrowotnych w zakresie:

  • podstawowej opieki medycznej
  • ambulatoryjnej opieki specjalistycznej
  • leczenia szpitalnego
  • leczenia stomatologicznego
  • ratownictwa i transportu medycznego

Student wyjeżdżający z kraju macierzystego, po przyjeździe do Polski otrzymuje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (European Health Insurance Card). W celu jej uzyskania powinien udać się do najbliższego oddziału NFZ. W szczególnych przypadkach drugim dokumentem uprawniającym do bezpłatnej opieki medycznej może być certyfikat zastępujący EKUZ. Unijne przepisy okoordynacji dopuszczają możliwość wydania przez OW NFZ Certyfikatu Zastępującego Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, zzastrzeżeniem, że może on być wydawany wwyjątkowych okolicznościach. Za takie okoliczności uznaje się np. kradzież lub utratę karty EKUZ. Z wnioskiem owydanie Certyfikatu Tymczasowo Zastępującego EKUZ może ubiegać się ubezpieczony, osoba przez niego upoważniona, świadczeniodawca wpaństwie pobytu lub instytucja państwa pobytu. Certyfikat Zastępujący EKUZ wydawany jest zograniczoną datą ważności, zazwyczaj na czas udzielania świadczeń. Student posiadający wyżej wymienione dokumenty może uzyskać bezpłatną pomoc w placówkach, które podpisały kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewnia ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Student powinien wykupić dodatkowe ubezpieczenie (np. karta EURO<26).

W przypadku braku dokumentu student będzie musiał ponieść koszty leczenia osobiście. Dotyczy to również uzyskania pomocy w placówkach, które nie podpisały kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W nocy, w godzinach od 18.00-8.00, oraz w dni wolne od pracy, student może uzyskać pomoc w Szpitalu Specjalistycznym im. Stanisława Staszica w Pile, który znajduje się przy ul. Rydygiera 1 (nr tel 067 2106666).

Apteki w Pile zwykle są otwarte w godzinach 8.00-20.00. Raz w tygodniu jedna
z aptek pełni dyżur przez całą dobę. Istnieje również apteka czynna 24 godziny/dobę, 7 dni
w tygodniu, która znajduje się przy al. Wojska Polskiego 20 (nr tel 067 215 18 04).

INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA STUDENTÓW

DOJAZD DO PIŁY

POCIĄG

Piła posiada bezpośrednie połączenie z większymi miastami Polski (Szczecin, Bydgoszcz, Poznań, Wrocław, Warszawa, Kraków). W kilku kierunkach częstotliwość odjazdów jest bardzo duża (np. w kierunku Poznania pociągi odjeżdżają średnio co godzinę).

PKP Dworzec Główny w Pile
ul. Zygmunta Starego
(0-67) 212 21 67
Tablice odjazdów i przyjazdów pociągów:
www.pkp.pl
www.rozklad-pkp.pl

AUTOBUS

Piła posiada połączenia autobusowe z miastami polskimi, jak i europejskimi.

PKS Dworzec Główny
ul. Kwiatowa 1
64-920 Piła
(0-67) 351 88 88
Rozkład jady:
www.pks.pila.pl

SAMOCHÓD

Drogi krajowe do Piły:
Nr 10 - Szczecin-Warszawa
Nr 11 - Kołobrzeg-Bytom

DOJAZD DO PWSZ/PUSS

Do PWSZ/PUSS kursują następujące autobusy MZK Piła: nr 5 oraz nr 10, którymi dostaniemy się również do samego centrum miasta. W odległości około 200 metrów od Uczelni, znajduje się również przystanek, z którego kursują dodatkowo autobusy linii nr 1 oraz 15. Autobusem linii numer 5 dostaniemy się również na dworzec PKP oraz PKS.

Szczegółowy rozkład jazdy MZK znajduje się na stronie internetowej www.mzk.pila.pl