Aktualności

      KOMUNIKAT BIBLIOTEKI GŁÓWNEJ

 UWAGA!!!

Wypożyczalnia czynna w poniedziałki 10.00-14.00 oraz od wtorku do piątku w godzinach 10.00-16.00. W soboty Wypożyczalnia nieczynna.

Wizyta w Wypożyczalni, związana z wypożyczeniem literatury, możliwa tylko po wcześniejszym złożeniu zamówienia w formie wykazu (z podaniem tytułu publikacji, autora) drogą e-mailową wypozyczalnia@puss.pila.pl

Zamówienie jest realizowane następnego dnia. W w/w e-mailu prosimy o podanie numeru telefonu, co ułatwi nam kontakt z Państwem. Zwrotów można dokonywać w godzinach pracy Wypożyczalni.

Zachęcamy do pobierania kodów PIN, umożliwiających korzystanie z czytelni online IBUK Libra, e-mailowo lub telefonicznie.

Również zachęcamy do korzystania z zasobów on-line Biblioteki Głównej, licencjonowanych baz naukowych, testowego dostępu do bazy EBSCO.

Przepraszamy za niedogodności. W razie pytań, jesteśmy do Państwa dyspozycji, tel. do Wypożyczalni 67 352 27 05.

 REGAŁ UCZELNIANY

Ideą regału jest swobodna
i w żaden sposób niesformalizowana wymiana
książek i materiałów do nauki (czasopisma, ksera, wydruki, itp.).

 

REGAŁ ZNAJDUJE SIĘ
W BIBLIOTECE GŁÓWNEJ
NA 1. PIĘTRZE (HOL OBOK CZYTELNI).
ZAPRASZAMY 


Wejdź na: www.libra.ibuk.pl

1 marca br. uruchomiliśmy dostęp do listy tytułów w Ibuku Librze (1530 publikacji ). Wejście do dostępnych książek (z sieci uczelni na stronie http://libra.ibuk.pl.)

 
Biblioteka Główna uprzejmie informuje, że do dnia 31 marca  2017 r. posiadamy otwarty dostęp do wielodziedzinowej bazy ponad 150.000 książek elektronicznych EBSCO Academic Collection.
Aby uzyskać dostęp do bazy, należy się zalogować tak samo, jak do pozostałych baz EBSCO bezpośrednio na stronie lub przez stronę Biblioteki. Z komputerów domowych można korzystać poprzez link:
http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost& defaultdb=e000tww
oraz poniższe dane do logowania:
User ID: ns143269main
Hasło: zzegb8xsc7

Kolekcja eBook Academic Collection na platformie EBSCOhost to wielodziedzinowa kolekcja 150.000 książek elektronicznych wiodących wydawnictw naukowych: Elsevier, Springer, Brill Academic Publishers, Cambridge University Press, Oxford University Press, Taylor & Francis, John Wiley&Sons, ASM International, EDP Sciences, Emerald, Institution of Engineering & Technology, IOS Press, Sage, jak również wydawnictw uniwersyteckich: MIT Press, Princeton University Press, University of California Press. Książki są dostępne w następujących językach: angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim, włoskich, czy czeskim.

Tematyka książek obejmuje między innymi: psychologię, nauki humanistyczne, nauki stosowane, nauki społeczne, edukację, matematykę, nauki medyczne, nauki przyrodnicze, pomoce w nauce języków, słowniki i leksykony, nauki polityczne, ochronę środowiska, prawo, krytykę literacką, biznes i ekonomię, chemię, informatykę, inżynierię i wiele innych.
Aktualną listę dostępnych tytułów znajdą Państwo pod poniższym linkiem: Academic Collection - Worldwide - All - October 2016
Podczas otwartego dostępu do kolekcji książek elektronicznych EBSCO eBook Academic Collection mają Państwo możliwość zapisywania fragmentów książek do pliku PDF na stałe lub pobierania całych książek na określony okres czasu. Z e-książek można również korzystać na tabletach i smartfonach.
Aby zapisać fragment książki na stałe w formacie PDF wystarczy kliknąć link Pełny tekst PDF lub ePUB na liście wyników, a następnie wybrać opcję Zapisz strony na ekranie z wyświetlonym tekstem e-książki.
Aby pobrać całą e-książkę należy spełnić dwa warunki:
1. Stworzyć osobiste konto na platformie (klikając link Zarejestruj się na górnym pasku narzędzi; każdy użytkownik tworzy swoje indywidulane konto).
2. Pobrać darmowy program Adobe Digital Editions.

Zapisywanie książek elektronicznych do pliku (film instruktażowy)
 Najważniejsze zalety kolekcji książek EBSCO:  
1. Pełna integracja zasobów na jednej, dobrze znanej użytkownikom platformie EBSCOhost oraz w wyszukiwarce naukowej EDS – jednoczesny dostęp do książek elektronicznych, baz EBSCO i innych źródeł na jednej platformie, zapisywanie rozdziałów w formacie PDF, stałe linki do wyszukiwań i dostępność wszystkich funkcji platformy
2. Książki widoczne w katalogu biblioteki dzięki bezpłatnie przekazywanym rekordom MARC. Tytuły wybrane przez zespół doświadczonych bibliotekarzy dziedzinowych
3. Ponad 56.000 tytułów od wydawnictw akademickich takich jak Oxford, Cambridge, Harvard, MIT i innych
4. Ponad 1.800 tytułów z listy Choice Outstanding Academic Titles – są to tytuły uznane przez środowisko akademickie w USA za najlepsze książki naukowe – więcej informacji: http://www.ala.org/acrl/choice/outstanding
5. Książki dostępne w języku angielskim, niemieckim, francuskim i wielu innych językach
6. Nielimitowany dostęp do tytułów
7. Możliwość pobierania całej książki nawet na okres 365 dni
8. Możliwość pobierania fragmentu książki lub wybranych rozdziałów nawet do 100 stron podczas jednej sesji
9. Aplikacja mobilna EBSCO eBooks pozwalająca na dostęp do całej kolekcji

Przewodnik dotyczący książek elektronicznych EBSCO oraz szczegółowy opis kolekcji (film instruktażowy)

Jednocześnie zachęcamy do korzystania z dostępu do wersji elektronicznej wszystkich numerów kwartalnika Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej "Bezpieczeństwo i Technika Pożarnicza" www.cnbop.pl w zakładce Czytelnia.
Na uwagę zasługują publikacje: "Praca - Płace - Sprawy Socjalne" oraz "Komunikat biblioteki", dostępne w formie elektronicznej na stronie internetowej Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego www.gbpizs.gov.pl w zakładce Nowe Wiadomości, a numery archiwalne - w zakładce Archiwum.

Informujemy, że od dwóch lat działa w Polsce specjalny, darmowy serwis, przeznaczony dla osób, mających różnego rodzaju trudności z czytaniem standardowego druku - osób niewidomych i słabowidzących, osób cierpiących na dyslekcję czy po prostu nie czytających, a także osób wspomagających takie osoby - ich rodziców i opiekunów. Serwis pozwala przekształcać teksty w postaci cyfrowej na nagrania, sporządzone wysokiej klasy głosem syntetycznym. Obecnie trwają ostatnie etapy prac nad udostępnieniem konwersji tego rodzaju materiałów na brajla. Niekomercyjnie z serwisu może korzystać każdy, kto uzna, iż może on być mu przydatny. Więcej szczegółów można znaleźć na stronach internetowych, które są dostępne także w języku polskim (www.robobraille.org oraz www.medison.info).