Studia dualne

Kierunki inżynierskie Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile oferują możliwość odbycia studiów dualnych na kierunkach: budownictwo, elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn oraz transport. Studia dualne to innowacyjny projekt edukacyjny, zakładający równoczesne zdobywanie wiedzy akademickiej i doświadczenia praktycznego. W ten sposób, studenci otrzymują praktyczne przygotowanie do zawodu oraz kwalifikacje cenione na rynku pracy.

STUDIA DUALNE

Charakteryzują się znaczną przewagą zajęć praktycznych w porównaniu do studiów prowadzonych wyłącznie w tradycyjnej formie. Przez pierwszy rok wszyscy studenci uczęszczają na zajęcia na uczelni, tak jak podczas tradycyjnego sposobu studiowania (zajęcia od poniedziałku do piątku). Począwszy od drugiego semestru, studenci mogą otrzymać propozycję udziału w projekcie „studia dualne” w zakładach pracy, z którymi Uczelnia podpisała umowy. Rekrutację na studia dualne prowadzi przedsiębiorstwo. Najczęściej brane są pod uwagę: znajomość języka obcego czy średnia ocena ze studiów, ale najistotniejsza jest rozmowa kwalifikacyjna, prowadzona przez przedstawicieli przedsiębiorstwa. Istnieje także możliwość podjęcia studiów dualnych w innym przedsiębiorstwie, wybranym przez studenta (o ile gwarantuje ono poprawny przebieg szkolenia zawodowego).

Studia dualne mogą rozpocząć się od praktyki wakacyjnej po drugim roku. Następnie na trzecim roku studiów (piatym semestrze), student uczęszcza przez 4 dni w tygodniu na zajęcia w murach szkolnych, a przez 1 dzień odbywa szkolenie zawodowe w przedsiębiorstwie. Podczas szóstego semstru i czwartego roku studiów, studenci uczestniczący w studiach dualnych, szkolenie zawodowe w przedsiębiorstwie odbywają przez 2 dni w tygodniu.

Z tytułu szkolenia zawodowego studenci otrzymują wynagrodzenie. Mogą również otrzymać dodatkowo certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę. Istnieje także możliwość wykonywania prac dyplomowych na potrzeby przedsiębiorstwa (aktualnie prowadzonych jest 5 takich prac). Po ukończeniu studiów dualnych, absolwent oprócz dyplomu inżyniera posiadać będzie tak poszukiwane na obecnym rynku pracy doświadczenie zawodowe.

Zakłady, z którymi Uczelnia współpracuje w ramach studiów dualnych, to renomowane przedsiębiorstwa z Piły i okolic, które gwarantują wysoki poziom odbytych praktyk. Zdobyte doświadczenie będzie również bardzo dobrze postrzegane przez przyszłych pracodawców.
Obecnie studenci mają możliwość skorzystania ze studiów dualnych w jednym z następujących przedsiębiorstw, z którymi uczelnia ma podpisane umowy:

 1. Quad/Graphics Europe – firma ta jako pierwsza zdecydowała się na współpracę z PUSS w Pile. Zajmuje się ona wsparciem IT swoich zakładów rozmieszczonych na całym świecie.
  Informacje o umowie TUTAJ
 2. Philips Lighting Poland – międzynarodowy koncern przemysłowy, jedna z największych firm w regionie, produkująca żarówki.
  Informacje o umowie TUTAJ
 3. Hydro Extrusion Poland- międzynarodowy koncern przemysłowy produkujący wysoko wyspecjalizowane komponenty aluminiowe - obecnie wiodący producent profili aluminiowych w Europie z szerokim spektrum działania w obszarach transportu, budownictwa, inżynierii elektronicznej i mechanicznej.
  Informacje o umowie TUTAJ
 4. Ikano Industry – to międzynarodowa, dynamicznie rozwijająca się firma, zajmująca się produkcją materaców piankowych, m.in. dla sieci sklepów IKEA.
  Informacje o umowie TUTAJ
 5. Zakład Rolniczo-Przemysłowy „Farmutil HS” – firma znana nie tylko w regionie, ale i w całym kraju, zajmuje się produkcją m.in. wędlin, podrobów i wyrobów garmażeryjnych, a także utylizacją produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, produkcją mączki mięsno-kostnej i nawozów ekologicznych.
  Informacje o umowie TUTAJ
 6. SeaKing Poland – spółka zajmująca się projektowaniem oraz produkcją mebli kuchennych i armatury na statki pasażerskie.
  Informacje o umowie TUTAJ
 7. Pil-Building – prężnie rozwijająca się firma budowlana, obecna na rynku od 2003 roku (lider Regionu Północnej Wielkopolski); realizuje wiele inwestycji z zakresu budownictwa ogólnego i przemysłowego.
 8. M&M Mikołajczak – doświadczona i profesjonalna firma budowlana wykonująca m.in. budynki biurowe dla firmy JOSKIN w Trzciance i Belgii, a także budynki mieszkalne wielorodzinne dla dewelopera ABITA.
 9. Plastmet - znana w kraju i za granicą firma produkująca wysokiej klasy meble ze stali nierdzewnej i stali zwykłej, malowanej proszkowo. Ponad 20 lat doświadczenia w branży zaowocowało ugruntowaną pozycją na rynku.
  Informacje o umowie TUTAJ
 10. PROFiL - firma powstała w 1982 roku. Obecnie jest nowoczesną fabryką, która sprzedaje swoje produkty w całej Polsce i poza jej granicami. Fabryka produkuje kompletne systemy wodociągowe i kanalizacyjne oraz systemy rynnowe.
  Informacje o umowie TUTAJ
 11. P.U.H. „Gólcz i Synowie” Mieczysław Gólcz – firma specjalizuje się w transporcie międzynarodowym. Głównymi kierunkami działań są Belgia, Niemcy, Holandia, do których transportuje się ładunki firm działających m.in. w Pile, Wielkopolsce oraz w województwach lubuskim i kujawsko-pomorskim.
  Informacje o umowie TUTAJ
 12. AGA-Guderski Transport & Logistyka - firma prowadzi współpracę w zakresie usług transportowych z wieloma liczącymi się na krajowym i światowym rynku producentami. Posiada umowy w zakresie transportu z tak znanymi przedsiębiorstwami jak: Philips Lighting Poland S.A. czy Winkowski Sp. z o.o.
  Informacje o umowie TUTAJ
 13. UNIMETAL, która jest największym w Polsce producentem urządzeń diagnostycznych. Firma posiada swój własny dział badań i rozwoju, w którym zatrudnia najwyższej klasy inżynierów i specjalistów branży IT. Umowę podpisał Jerzy Ćwiszewski - Prezes Zarządu.
  Informacje o umowie TUTAJ
 14. „Zakłady Mięsne Henryk Stokłosa”, która produkuje wysokiej jakości wyroby spełniające wszelkie wymogi unijne w oparciu o nowoczesne technologie. Umowę sygnowały: Danuta Żynda – Prezes Zarządu oraz Iwona Polak – Radca Prawny.
  Informacje o umowie TUTAJ
 15. ROMB SA ze Złotowa, reprezentowana przez Prezesa Dariusza Filipowicza. Firma działa na rynku od 1974 r. Podstawowym profilem jej działalności jest produkcja wysokiej jakości okuć obwiedniowych dla stolarki PVC, drewnianej i aluminiowej.
 16. HJORT KNUDSEN duńska firma założona w 1973 r. przez Inę i Arne Hjort Knudsen, którzy do dzisiejszego dnia są aktywni w firmie. Zakład produkcyjny zlokalizowany jest w Wysoczce pod Piłą. Drugi zakład znajdujący się w Złotowie zajmuje się produkcją stołów,komód i szafek oraz elementów dekoracyjnych do sof i foteli. Fabryka wyposażona jest w szereg zaawansowanych urządzeń stolarskich co pozwala na produkcję elementów drewnianych na światowym poziomie.
  Informacje o umowie TUTAJ
 17. Zakład Budowlany Edward Hinz - firma zajmująca się kompleksowymi usługami remontowo-budowlanymi.
  Informacje o umowie TUTAJ
 18. Europol Meble Polska Sp. z o.o. Sp. k. - to producent i eksporter mebli tapicerowanych. Celem firmy jest tworzenie mebli charakteryzujących się wysoką jakością, dużą wygodą i funkcjonalnością oraz ciekawym wzornictwem.
 19. KM Import - Kożuchowski, Marciniak sp. j. - firma, która od wielu lat importuje ciągniki siodłowe, naczepy oraz samochody ciężarowe. Posiada wieloletnie doświadczenie w sprowadzaniu oraz sprzedawaniu pojazdów użytkowych takich marek jak Man, Volvo, naczep Schmitz w różnych konfiguracjach rozwiązań dla transportu. Partner MAN TOP USED – najlepszej jakości używanych pojazdów MAN.
 20. Sezup Clima sp. z o.o. - firma specjalizuje się w projektowaniu i wykonawstwie nowoczesnych systemów: wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, grzewczych, automatyki i sterowania - dla obiektów przemysłowych, użyteczności publicznej (banki, hotele, restauracje, baseny), służby zdrowia (szpitale, przychodnie), placówek handlowych i usługowych oraz budynków mieszkalnych.
  Informacje o umowie TUTAJ
 21. Steico - firma pordukująca materiały budowlane sprzyjające środowisku - lider wśród materiałów izolacyjnych z włókna drzewnego. Ekologiczne produkty budowlane Firmy pozwalają na projektowanie oraz budowę domów w standardzie energooszczędnym, w tym również w standardzie pasywnym. 
 22. Jenox Akumulatory - firma specjalizująca się w przemysłowej produkcji wysokiej klasy akumulatorów do wszystkich typów pojazdów. Realizowana od ponad 20 lat polityka synergicznego rozwoju firmy uwzględniająca inwestycje w nowoczesne technologie, pozwoliła na stworzenie optymalnej oferty produktowej i serwisowej dostosowanej do rosnących wymagań rynku. 
  Informacje o umowie TUTAJ
 23. KABAT Spółka Jawna - działająca od 1983 roku na rynku gumy, Firma KABAT jest dziś liderem w produkcji dętek i ochraniaczy na rynku europejskim. Z każdym rokiem coraz bardziej zaznacza swoją obecność na innych rynkach. Dywaniki samochodowe, profile gumowe, inne wyroby formowe – całe spektrum wyrobów dla rolnictwa, budownictwa, motoryzacji ciągle jest poszerzane – w zależności od potrzeb Klientów. Własne biuro konstrukcyjne i dział technologii umożliwiają Firmie szybkie i ekonomiczne przygotowywanie form nowych wyrobów.
 24. Z.P.U.H. Komfort - od ponad dwudziestu lat Firma wytwarza części zamienne do układów sprzęgłowych i hamulcowych. Produkty te są przeznaczone dla rynku części zamiennych jak i do montażu nowych ciągników. Dzień dzisiejszy zakładu to produkcja ponad trzystu rodzajów części i podzespołów. Bogaty park maszynowy daje Firmie również możliwość wykonywania produktów na specjalne zamówienie według rysunku lub wzorca.
 25. A-Z MOT-LEŚNIK - firma zajmująca się kompleksowym zaopatrzeniem Lasów Państwowych i Zakładów Usług Leśnych w sprzęt niezbędny do uprawy lasu, pozyskiwaniem drewna, przygotowaniem pod zalesienia oraz pielęgnacją.
  Informacje o umowie TUTAJ
 26. AUTO-SERWIS Piotr Gackowiak - firma zajmująca się m.in. akcesoriami motoryzacyjnymi.
  Informacje o umowie TUTAJ
 27. INVESTA Centrum Obsługi Inwestycji sp. z o.o. w Pile
  Informacje o umowie TUTAJ
 28. REMO sp. z o.o. w Kowanówku
  Informacje o umowie TUTAJ
 29. Drukarnia INTERAK sp. z o.o. w 
 30. KM SERWIS W. Kożuchowski – J. Marciniak Spółka Komandytowa w Starej Łubiance
 31. Altvater Piła sp. z o.o. w Pile
 32. Miejski Zakład Komunikacji sp. z o.o. w Pile
 33. Fabryka Sprzętu Okrętowego „Meblomor” S.A. w Czarnkowie
 34. Zakłady Mięsne "Łmet-Łuków" S.A. w Polanowie
 35. ORCA Precision Parts w Pile
 36. GWDA sp. z o.o.
  Informacje o umowie TUTAJ
 37. AMICA
  Informacje o umowie TUTAJ
 38. PHUS Export-Import Transpil Spedition Waldemar Bocheński
  Informacje o umowie TUTAJ
 39. EL-BUDZ Z.P.U.H Elektroinstalatorstwo Dariusz Bielecki
 40. Polskie Zakłady Zbożowe sp. w Wałczu
 41. RADER sp. j. 
 42. ImProvia Sp. z o.o.

Obecnie również inne firmy z regionu Wielkopolski są zainteresowane podjęciem współpracy z pilską uczelnią i jej studentami w celu organizacji studiów dualnych. Wszystkie te firmy cieszą się wysoką renomą i uznaniem nie tylko na rynku lokalnym, ale także daleko poza granicami naszego kraju.
Aktualnie w projekcie studia dualne uczestniczy 50% studentów kierunków inżynierskich.

W ramach projektu studenci mają możliwość:
 • nabywania i rozwijania dodatkowych umiejętności,
 • uzupełniania wiedzy teoretycznej zdobywanej na wykładach, wiedzą praktyczną, często specjalistyczną,
 • poznawania nowych, zaawansowanych technologii, z którymi studenci nie spotykają się na zajęciach laboratoryjnych w Uczelni.
 • zdobywania doświadczenia zawodowego jeszcze w trakcie trwania studiów w prestiżowych przedsiębiorstwach, co jest w dzisiejszych czasach niezwykle ważne dla rozwoju dalszej kariery zawodowej,
 • zatrudnienia, już po ukończeniu studiów, na umowę o pracę w firmie, w której odbywana była praktyka, co również ma istotne znaczenie na dzisiejszym rynku pracy.

Przedsiębiorstwa współpracujące z uczelnią w ramach studiów dualnych mają możliwość wyszkolenia i pozyskania niewielkim kosztem dobrych pracowników na przyszłość, poznając jego możliwości, predyspozycje oraz zaangażowanie w pracę jeszcze przed zawarciem umowy o pracę.

Informacje na temat studiów dualnych:

STUDIA DUALNE na kierunkach inżynierskich - materiał TV Asta w ramach Kwadransu Akademickiego
 
Zobacz także REKOMENDACJE DLA PUSS w Pile